6 znaków, że jesteś ofiarą słownego nadużycia

· 05.06.2018
Przemoc słowna niekoniecznie musi towarzyszyć nieuprzejmym lub głośnym mówcom. Niektórzy używają delikatnych sposobów, aby nas przestraszyć lub sprawić, że poczujemy się upokorzeni

Kiedy słyszymy słowo "przemoc", wyobrażamy sobie agresję fizyczną. Ale jest też słowne obrażanie, które choć nie pozostawia żadnych śladów widocznych obrażeń, jest równie niebezpieczne jak fizyczne.

Ze względu na jego niewidoczny wpływ trudno jest ocenić, czy dana osoba jest ofiarą słownego nadużycia. Dlatego powinieneś zwracać uwagę na następujące objawy:

1. Czujesz strach, nawet jeśli nie krzyczysz

Możesz błędnie sądzić, że słowne obrażanie jest równoznaczne z krzykiem, ale nie zawsze. W rzeczywistości ludzie, którzy zmuszają cię fizycznie lub słownie, są manipulatorami i sprawiają, że ich ofiary powątpiewają w siebie.

Często sprawcy przemawiają życzliwie i ostrożnie. Musisz pamiętać, że nawet jeśli ktoś nie zachowuje się agresywnie w stosunku do ciebie, nie oznacza, że ​​cię nie nadużywa. Ci ludzie mogą ci zagrozić - bezpośrednio lub pośrednio.

Czy martwisz się, jak druga osoba zareaguje, jeśli czegoś nie zrobisz? Czy ciągle boisz się tego, co mówisz? Czy zdajesz sobie sprawę z każdego wypowiedzianego słowa i swoich działań, aby nie wywołać niezadowolenia?

Przeczytaj także: 5 form przemocy emocjonalnej, których nie zawsze rozpoznajemy w czasie

2.Compensuje cię lub oskarża cię o wszystko

Wszyscy chcemy być szanowani i akceptowani tak jak my. Ale często przemoc werbalna podważa naszą pewność siebie poprzez narzucanie porównań i poczucie winy.

Nikt nie lubi, kiedy ktoś mu mówi, że inna osoba jest mądrzejsza, przystojniejsza lub lepiej z wyrzutem, ohydnym lub okrutnym tonem. Codzienne słuchanie tego burzy naszą pewność siebie.

  • Musisz poradzić sobie z tymi sytuacjami tak szybko, jak to możliwe, gdy tylko zauważysz problem.
  • Pamiętaj, że nikt nie ma prawa cię upokarzać w żadnych okolicznościach.
  • W przypadku porównań pojawia się poczucie winy , a dla przestępców werbalnych normalne jest poczucie winy nawet w najbardziej nieistotnych rzeczach.

3. Ciągle czujesz się zagrożony

Może się okazać, że padłeś ofiarą słownego nadużycia, jeśli czujesz się zagrożony, gdy jesteś blisko osoby, która rani cię słowami.

Potrafi to robić bardzo delikatnie - z dowcipami i nieprzyjemnymi komentarzami lub nieprzyzwoitymi słowami, niszcząc poczucie własnej wartości .

Zagrożenia mogą stać się jeszcze bardziej niebezpieczne i spowodować, że zrobisz coś, czego nie chcesz lub co uważasz za niedopuszczalne.

4. Czujesz, że jesteś ciągle obwiniany lub przesłuchiwany

Bezpośrednie ataki ze strony sprawcy prowadzące do braku zaufania i bezpieczeństwa to kolejna oznaka nadużyć słownych. Brak zaufania prowadzi do niskiej samooceny, co powoduje, że oceniasz każde ze swoich działań i działań.

  • Możliwe, że te kwestie i oskarżenia będą się zmieniać stopniowo. Więc powiedzieć ci, co będzie dalej i sprawi, że będziesz uważać .
  • Częstym błędem jest udzielanie wyjaśnień, aby uspokoić swoje obawy. Złe jest to, że z czasem sytuacja się pogarsza.

5. Twój gniew jest zły

Jako ludzie jesteśmy pod wpływem wszystkiego, co nas otacza. Dlatego, jeśli jesteśmy ofiarą jakiegoś słownego nadużycia, możemy znaleźć wiele znaków, jeśli będziemy ostrożni.

  • Staraj się zwracać uwagę na swój nastrój, gdy jesteś blisko innej osoby: czy wiesz, które ludzie cię uszczęśliwiają? I na kogo wywierasz na ciebie zły wpływ?

Jeśli okaże się, że dana osoba ciągle sprawia, że ​​czujesz się źle - popadając w smutny nastrój lub odczuwając dyskomfort , czas, aby uniknąć jego towarzystwa.

  • Czasami trudno jest przyznać, że ktoś może wpływać na ciebie, ale najlepiej weź to i dystansuj się.
  • Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co czujesz ponad swoje oczekiwania. Ponieważ tego rodzaju ludzie zwykle manipulują tobą delikatnie iz łatwością.

Jeśli jest to twój partner lub osoba, którą kochasz, powinieneś być obiektywny, aby dowiedzieć się dokładnie, co cię boli. A następnie zdecyduj, co musisz zrobić, aby poradzić sobie z tą sytuacją.

Zalecamy również przeczytanie: Jak muzyka wpływa na nastrój?

6. Wystawiasz przemoc na inną osobę

Ludzie uczą się z tego, co widzą. Niestety, jeśli są ofiarami przemocy, wiele ofiar staje się agresywnych.

Na przykład dziecko dorastające w środowisku, w którym rodzice nie potrafią kontrolować swoich emocji, dorasta i zamienia się w starszą osobę, która rani słowami, ponieważ nie uczy się kontrolować swoich uczuć.

Są oczywiście sposoby na pokonanie tych błędnych kręgów. W takich sytuacjach wskazane jest znalezienie specjalisty, który pomoże ci przezwyciężyć przemoc, której zostałeś poddany. I kto może dać ci wskazówki, jak budować silne relacje.

Walcz z wyzwiskami słownymi

Uświadomienie sobie i założenie, że jesteś ofiarą słownego nadużycia, nie jest łatwe. Pamiętaj, że twój ogólny stan zdrowia zależy od uwagi, jaką poświęcasz sytuacji, w której mieszkasz.

Zanim pomyślisz o tym, jak ludzie wokół ciebie zareagują lub coś w tym rodzaju, pamiętaj, że zawsze musisz postawić się na pierwszym miejscu .