6 pytań, które powinieneś zapytać swojego ginekologa

· 05.08.2018
Wiele kobiet unika regularnych kontroli ze strachu lub wstydu, ale musisz wiedzieć, co dzieje się z twoim ciałem i jak chronić się przed niektórymi chorobami i schorzeniami

Większość kobiet wkracza obecnie w świat seksualności bez wcześniejszego przejścia do ginekologa. Jest to jeden z najczęstszych błędów, które możesz popełnić.

Ryzyko choroby lub ciąży znacznie wzrasta.

Dzisiaj większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest kontrolowanie seksu. Pozwala to uniknąć lęków, złych chwil i konsekwencji uprawiania seksu bez wskazówek.

Tym bardziej, że młodzi ludzie zaczynają uprawiać seks od najmłodszych lat , konieczne jest, aby wiedzieć wszystko na ten temat, wyjaśnić swoje wątpliwości i, co najważniejsze, poznać ryzyko seksu bez zabezpieczenia.

To jest cel ginekologa: ostrzec cię, poinformować, aby uniknąć niechcianych ciąż, chorób przenoszonych drogą płciową , aw niektórych przypadkach dostosować cykl menstruacyjny.

Korzyści specjalisty w tej dziedzinie są ogromne.

Ginekolodzy nie są tylko po to, aby powiedzieć ci, co masz robić, ani o najlepszej metodzie, z której powinieneś skorzystać: możesz skonsultować się z nimi w sprawie bólów w okolicy pochwy, takich jak infekcje lub ból gruczołów mlecznych, a tym samym zdiagnozować lub wyłączyć raka.

Wiele kobiet nie chodzi z kilku powodów: strachu, wstydu, nieśmiałości lub problemów finansowych między wieloma innymi.

Jednak bardzo ważne jest, aby udać się do specjalisty, aby móc ćwiczyć właściwą kontrolę ciała (mówiąc z seksualnego punktu widzenia).

I nie ograniczaj się do zadawania pytań na temat seksu. Kobiety zwykle mają lęk wszelkiego rodzaju, od cyklu miesiączkowego, środków antykoncepcyjnych lub upławów, po metody zajścia w ciążę.

Dlatego stworzyliśmy małą listę pytań, które powinieneś zadać swojemu lekarzowi ginekologowi, aby nie pozostawić nic niejasnego i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Kontynuuj czytanie i zobacz, kim oni są.

6 pytań do twojego ginekologa

Podczas przeglądu ginekologa musisz zadać wszystkie pytania, które musisz wykluczyć z dowolnego tematu, który cię dotyczy lub jest związany ze zdrowiem.

Pamiętaj, że u każdej kobiety objawy i warunki są różne. Dlatego ginekolog powinien podjąć kroki w celu zindywidualizowania diagnozy dla każdego pacjenta.

Pozbądź się tabu z uczciwością i dowiedz się, jakie są konsekwencje dla twojego ciała.

1. Czy doustne środki antykoncepcyjne są skuteczne?

To jeden z największych lęków, jakie ma każda kobieta. Ogólnie rzecz biorąc, rozpoczęcie nowej metody antykoncepcji powoduje niepewność, podejrzenie lub strach. Do niedawna najczęściej stosowaną metodą były doustne środki antykoncepcyjne (tabletki).

Teraz, wraz z rozwojem technologii i nowymi odkryciami medycznymi, istnieją miliony metod, które można wykorzystać. Ale wróćmy do pytania: tak, u większości zdrowych kobiet działają one bez efektów ubocznych.

Jednakże, jeśli nie poszedłeś do ginekologa i masz lekarstwa, najprawdopodobniej wpłynie to na twoje zdrowie.

Tak więc konsultacja jest idealna, aby dokonać przeglądu i uniknąć możliwych skutków ubocznych lub, co gorsza, nieefektywności produktu.

2. Jakie są zalety i wady wkładki wewnątrzmacicznej i przepony?

Urządzenie wewnątrzmaciczne (IUD) jest jedną z najczęstszych metod antykoncepcji, z których kobiety częściej korzystają dziś.

Wymaga to jedynie dwuletniej obserwacji ginekologicznej i braku ingerencji ze strony osoby.

Przepona jest metodą barierową, którą należy postawić przed stosunkiem seksualnym. Powinien być również umazany środkiem plemnikobójczym, aby zapobiec ciąży, a tym samym nie powodować podrażnień w pochwie.

To, czy działa prawidłowo zależy od umieszczenia jej przez kobietę.

Przed użyciem którejkolwiek z tych metod, najlepiej najpierw skonsultować się z ginekologiem i polecić najlepsze dla siebie.

Pamiętaj, że każde ciało jest inne i nie wszystkie kobiety reagują w ten sam sposób.

3. Czym jest mastalgia?

Jest to objaw, który manifestują niektóre kobiety. Dotyczy to łagodnego, umiarkowanego lub intensywnego bólu klatki piersiowej lub gruczołu sutkowego przed i podczas cyklu miesiączkowego lub ciąży.

Chociaż często występują bóle w tych okresach, jeśli ból staje się bardzo silny, należy udać się do lekarza, aby zdiagnozować i przepisać lek przeciwbólowy w celu złagodzenia tych bólów.

4. Czy upławy są normalne?

Upławy pochwowe to wydzielina płynu przez pochwę . W zależności od koloru (biały, żółty lub brązowy) może to być całkowicie normalne lub oznaką zakażenia lub choroby.

  • Ten prąd jest niczym więcej jak garstką martwych komórek, naturalnych bakterii i wydzielania śluzu.
  • Przeciętna kobieta produkuje 1 do 4 ml. codziennie, co pomaga nawilżać, smarować i utrzymywać pochwę w czystości, dzięki czemu nie ma infekcji.
  • Jest całkiem normalne, gdy przepływ jest biały lub przezroczysty.
  • Odwrotnie, leuhra jest nieprawidłowym, żółtawym przewodem pochwowym wytwarzanym przez bakterie i grzyby, które zwykle są produktem infekcji.
  • Jeśli prąd jest brązowy lub podobny, oznacza to, że kobieta wkrótce będzie miała cykl menstruacyjny. Jeśli tak nie jest, zalecamy natychmiast udać się do ginekologa.

5. Jak mogę zajść w ciążę?

Jest to bardziej powszechny problem niż myślisz. Są pary, które starają się wyobrazić sobie przez długi czas i zawodzą. To bardzo przygnębiające i frustrujące.

Jeśli ty i twój partner jesteście jedną z tych par, ważne jest, aby przejść do konsultacji ginekologicznej, aby można było wyłączyć jakąkolwiek chorobę lub stan.

Możesz zwrócić się do ginekologa-położnika, ponieważ około 40% niepłodnych par jest spowodowanych czynnikiem płci męskiej.

Pary te mają szansę poczęcia od 10 do 15%.

6. Jak dostosować czas miesiączki?

Wiele kobiet ma nieregularną miesiączkę i dzieje się tak, ponieważ cykl menstruacyjny nie jest taki sam jak u innych, jest szybszy lub wolniejszy niż zwykle.

Cykl menstruacyjny trwa 28 dni, a owulacja rozpoczyna się 14 dnia pierwszego dnia menstruacji.

Nie jest to uważane za niepokojące lub niebezpieczne, jeśli nie chcesz począć.

Chociaż średni cykl występuje, gdy rozpoczynasz owulację, często kobiety z dłuższym lub krótszym (niekontrolowanym) cyklem nigdy nie mają dokładnej daty.

Zazwyczaj ginekolog zaleca pewien rodzaj środków antykoncepcyjnych, które pomagają kobiecie regulować jej cykl.

I zwykle są przepisywane doustnie. Co więcej, pomagają szybciej regulować cykl w ciągu 28 dni. U kobiet z nieregularnymi cyklami może wahać się od 21 do 40 dni.

Podsumowując, istnieje wiele powodów, aby udać się do ginekologa . Każda kobieta powinna wiedzieć wszystko o opiece i funkcjonowaniu kobiecych genitaliów.

Tak więc, jeśli jeszcze nie poszedłeś, czas zrobić pierwszy krok, aby uzyskać informacje i wyjaśnić swoje wątpliwości dotyczące twojego życia seksualnego, cyklu miesiączkowego , choroby i okresowego przeglądu twojego układu rozrodczego.