Jak kontrolować nieposłuszeństwo wobec dzieci

· 16.06.2018
Zwroty są normalne dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat, a później w okresie dojrzewania. Ważne jest, aby zrozumieć dziecko, słuchać go, oferować mu swoją miłość ... ale także być z nim surowo, gdy jest to potrzebne.

Brak szacunku dla dzieci wyraża się inaczej w zależności od ich wieku. Z biegiem czasu nastąpiło wiele zmian, najbardziej zmotywowanych budowaniem ich charakteru .

Istnieją dwa klasyczne etapy nieposłuszeństwa dziecka - między 2 a 6 rokiem życia i kiedy wchodzą w okres dojrzewania . Na tych etapach dziecko i nastolatek chcą i nalegają narzucić swoją wolę.

Są inne okresy nieposłuszeństwa, gdy na przykład dzieci cierpią na zmiany w ich otoczeniu, które mają wpływ na ich relacje z rodzicami.

To zachowanie, nieposłuszeństwo, jest uważane za normalne, więc nie musisz się zbytnio martwić. Te okresy nieposłuszeństwa są w pewnym stopniu konieczne, ponieważ dziecko buduje swój charakter, osobowość i indywidualność.

Dlatego ważne jest, aby zaakceptować i zrozumieć nieposłuszeństwo swojego dziecka, ale musisz również wiedzieć, jak prawidłowo reagować w takich sytuacjach. Wyzwaniem dla ciebie jako rodzica jest kontrolowanie ich nieposłuszeństwa w taki sposób, aby budować swoją postać bez zachowania się nieprzyzwoicie lub źle.

Strategie kontrolowania nieposłuszeństwa dzieci

Być może słyszałeś, że podczas tych okresów musisz nauczyć je dyscypliny z miłością. Nawet jeśli są młodzi, zdają sobie sprawę z tego, co robią i do czego zostali poproszeni . Musisz zebrać całą swoją cierpliwość , spokój i opanowanie.

Ważne jest również kontrolowanie swojego zachowania za pomocą kilku strategii, takich jak:

Czytaj także: Konsekwencje przemocy wobec oczu dzieci

1. Twórz jasne zasady i konsekwencje

Jeśli twoje dziecko zna zasady rodzinne i konsekwencje, jeśli tego nie zrobi, łatwiej będzie mu się czuć wygodnie. Nie oznacza to, że nigdy nie zawiedziesz, ale ważne jest, aby zawsze wprowadzać w życie konsekwencje, gdy je stworzyłeś.

2. Nie "oklaskiwać" niedopuszczalnego zachowania

Wzmacniasz i wspierasz nieposłuszeństwo wobec dzieci, gdy jako rodzic akceptujesz z uśmiechem swoje złe zachowanie. Chociaż na razie jesteś bardzo zabawny, więc zachowujesz swoje dziecko niespójne. W rezultacie stopniowo tracisz jego szacunek.

3.Zachęcaj dobre wydarzenia

Jednym z największych błędów rodziców jest zwracanie większej uwagi na złe zachowanie przed dobrym zachowaniem dziecka. Jako rodzic możesz pośrednio wpływać na złe zachowanie , ciągle komentując je i nie zwracając uwagi na dobre doświadczenia Twojego dziecka.

Ciesz się pozytywnymi działaniami swojego dziecka, ponieważ jest to tak samo ważne jak robienie dobrych uwag na temat ich błędów.

Zalecamy również przeczytanie: Toksyczne rodziny: problemy, które mogą wywołać

4. Kochajcie swoje dzieci mocno i bezwarunkowo

Nawet jeśli twoje dziecko ciągle się myli, musi być pewne, że może liczyć na twoją miłość. Wyjaśnij mu, że jesteś zły z powodu tego, jak się zachowuje. Postaw się na swoim miejscu, dowiedz się i posłuchaj go. Unikaj zabijania go i staraj się zachować spokój.

Jeśli twoje dziecko jest już w okresie dojrzewania, nie zwracaj uwagi na jego nastrój, po prostu zostaw mu swoją własną przestrzeń.

5. Sprawdź, czy sam nie zachęcasz do nieposłuszeństwa wobec dzieci

Wielokrotny brak szacunku dla dzieci może wynikać ze środowiska rodzinnego, a dokładniej z ignorancji jako rodzica, jak radzić sobie z daną sytuacją. Separacja lub dystans emocjonalny pomiędzy mamą a tatą jest jedną z najczęstszych przyczyn.

Jeśli istnieje napięcie między rodzicami, dzieci szybko je łapią i starają się odwrócić od niego uwagę. Ponadto twoje preferencje wobec jednego z twoich dzieci przed innymi prowokują wygląd nieposłuszeństwa.

6. Zastosuj różne opcje

Oferowanie różnych opcji pomaga dzieciom pozytywnie reagować na sytuacje. Zachęca również do rozwijania umiejętności podejmowania decyzji w późniejszym życiu.

Oferowanie różnych wariantów dziecka może również obejmować negocjacje. Na przykład pozwól mu oglądać telewizję przez pewien czas, jeśli już napisał swoją pracę domową.

7. Pewnie

Pewne mówienie jest o wiele bardziej skuteczne niż niegrzeczny język. Nie oznacza to, że z miłością i kulturą zachęcamy do złego zachowania dziecka. Nie skupiaj się na tym, czego nie powinno robić twoje dziecko.

Kiedy zwrócisz się do swojego dziecka, powiedz mu, co może zrobić. Na przykład powiedz: "Możesz grać za kierownicą na tarasie" zamiast: "Nie baw się z kierownicą w domu". Na przykład: "Możesz grać na gitarze w piwnicy" zamiast: "Nie graj na gitarze w swoim pokoju".

Motyw do refleksji

Nie ma dziecka urodzonego z instrukcją, jak się kształcić , więc wielu rodziców nie jest przygotowanych na to zadanie. Nie możemy ograniczać naszej "mocy" jako rodziców, nie martwiąc się o to, czego doświadczają nasze dzieci.

Każde dziecko jest wyjątkowe i wyjątkowe. A jego reakcja w sytuacji zależeć będzie w dużej mierze od tego, co widzi w swoim domu podczas dorastania .