Co jest bardziej przydatne: białko lub żółtko?

· 21.11.2015
Wiele osób oddziela jedną część, wierząc, że lepiej dbają o swój cholesterol

Podczas gdy białko jaja nie zawiera tłuszczu, żółtko jest bogate w białko, więc nie należy ich rozdzielać.

Czy kochasz jajka? Jeśli tak, być może nie raz zastanawiałeś się, który z nich jest bardziej przydatny - białko lub żółtko? Eksperci mówią nam, że jajka są generalnie bardzo zdrowym jedzeniem. Każda część jaja zawiera określone przydatne składniki, które zachęcają do zapoznania się z tym artykułem.
Jajka są ważną częścią naszej diety, ważnym źródłem składników odżywczych, które warto uwzględnić w naszym codziennym menu. Nie musisz martwić się fałszywym mitem o ich wysokim poziomie cholesterolu. Są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, które są idealne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Więc - poznajmy zalety każdej części jajka, aby być lepiej poinformowanym.

Zalety białka


Co lubisz bardziej: białko lub żółtko? Wiele osób oddziela jedną część jajka, uważając, że lepiej sobie radzi z cholesterolem. Uważa się, że białko jaja jest najzdrowszą częścią jajka. Zobaczmy, jakie są zalety:

 • Białko to absolutnie nie zawiera tłuszczu i bardzo mało kalorii, dzięki czemu jest zdrową dietą. Największe ryzyko występuje podczas jedzenia smażonych jaj, ponieważ smażony olej / masło zawiera tłuszcz, który jest niebezpieczny dla zdrowia.
 • Bogaty w kompleks witaminy B.
 • Białko ma mniej kalorii w porównaniu do żółtka.
 • Jajka są bardzo przydatne, jeśli chcesz schudnąć. Wiele osób spożywa tylko białko śniadaniowe, ponieważ dostarcza dużo białka i witamin i jest smaczne. Jednak nie zalecamy jedzenia "tylko" z białkiem jajecznym na przekąskę. Lepiej jest łączyć ją z innymi produktami, takimi jak miska płatków owsianych lub owoców.
 • Białka są wykorzystywane w wielu preparatach kosmetycznych i kosmetycznych: są doskonałe do tonizowania i zmiękczania skóry oraz mogą leczyć wszelkie podrażnienia.
 • Białko zawiera rodzaj peptydu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Zalety żółtka

 • Żółtka zawierają więcej białka niż białka.
 • Żółtko jest bogate w tłuszcz - na pewno o tym wiesz. Zawartość wynosi około 4 gramy tłuszczu z jaj, z czego tylko 1,5 grama są nasycone (lub szkodliwe) tłuszcze. Reszta to tłuszcze nienasycone; ich poziom cholesterolu jest bardzo niski, a zatem nieszkodliwy dla zdrowych ludzi. Jeśli jesteś podatny na wysoki poziom cholesterolu, możesz nieco ograniczyć spożycie, ale nie usuwaj go całkowicie, ponieważ białka są bardzo przydatne.
 • Żółtko to świetne źródło witamin i minerałów. Jest bogaty w żelazo, fosfor, potas i magnez. Jeśli chodzi o witaminy, znajdziesz następujące: witamina A, E, D, B9 (kwas foliowy), B12, B6, B2 i B1. Nie wolno nam zapominać, że jest to jedna z niewielu żywności bogatych w witaminę D.
 • Kolejny fakt dotyczący żółtek jaj, których nie powinniśmy ignorować: zawierają substancję zwaną choliną. Czy wiesz, dlaczego jest to pomocne? Cholina jest dobra dla zdrowia mózgu, pamięci i walki z chorobami takimi jak choroba Alzheimera lub demencja.
 • Żółtko jest bogate w lecytynę. Co robi ten element? Jest związany z cholesterolem i zapobiega jego całkowitemu wchłonięciu przez organizm. Lecytyna jest niezwykle ważnym narzędziem do pielęgnacji szpiku kostnego, mózgu , wątroby, serca i układu nerwowego. Pomaga w poprawie zdrowia serca , ale także w poprawie pamięci i koncentracji. Kto może powiedzieć, że jedzenie żółtka to coś niezdrowego?
 • Wiele osób spożywa surowe żółtka jaja lub łączy je z innymi surowymi produktami w shake'ach, aby uzyskać maksymalną ilość białka. To błąd. Jedzenie surowych żółtek jaj może powodować choroby, takie jak salmonelloza. Powinieneś wiedzieć, że zawsze lepiej jest jeść gotowane żółtka, ponieważ właściwości zdrowotne pozostaną takie same i unikniesz problemów.

Podsumowując: co jest bardziej przydatne: białko lub żółtko? Obie są zdrowe. Białko jaja nie zawiera tłuszczu, a żółtko - niewielka ilość nasyconego tłuszczu, ale jest bardzo bogate w białko. Co zalecamy? Jedz całe jajka - jako część zróżnicowanej i zbilansowanej diety, będą one bardzo korzystne dla Ciebie i Twojego zdrowia.