Najlepsza dieta po cholecystektomii lub usunięciu pęcherzyka żółciowego

· 12.09.2018
Niektóre produkty spożywcze są mniej szkodliwe niż inne, ale za wszelką cenę należy unikać smażonych potraw i półproduktów. Zwiększ spożycie soczewicy i zielonych warzyw liściastych

Czy twój woreczek żółciowy zostanie usunięty, czy wkrótce zostanie usunięty? Kiedy tak się dzieje, ludzie często mają wątpliwości co do tego, co powinni jeść później. Twój lekarz najprawdopodobniej poda ci listę zaleceń. Jednak nadal możesz mieć wątpliwości.

Przegląd tej listy zaleceń żywieniowych, które powinieneś przestrzegać, z pewnością może Ci w tym pomóc. Przekonasz się, że mimo że jest to dieta łagodnie restrykcyjna, nie jest możliwa do naśladowania. Oczywiście, stosując się do tych zaleceń, zostaniesz wyleczony w krótkim czasie. Na co czekasz? Zacznij już dziś!

Dlaczego warto wprowadzić pewne zmiany w diecie po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że woreczek żółciowy jest małym organem, bez którego można również żyć. Jego zadaniem jest magazynowanie żółci wytwarzanej przez wątrobę, aby strawić tłuszcz, który spożywasz.

Z tego powodu, gdy nie masz woreczka żółciowego, twoje jelita będą cierpieć z powodu problemów związanych z wchłanianiem składników odżywczych z pokarmów o dużej zawartości tłuszczu . Możesz również mieć częste bóle brzucha i biegunkę.

Przydatne pokarmy

Oto lista potraw, które możesz zjeść. Pomoże Ci to stworzyć bardziej skuteczny plan diety, aby uniknąć problemów żołądkowych.

Gotowanie warzyw

Jedzenie warzyw jest naprawdę ważne. Jeśli nie masz woreczka żółciowego, utrzymanie czystości jelit staje się jeszcze ważniejsze. Dlatego gotowane warzywa są łatwiej strawne i pomogą zmniejszyć kwasowość spowodowaną przez żółć.

Problem z surowymi warzywami polega na tym, że żołądek twardnieje. Chociaż zapewniają taką samą ilość włókien, najlepiej ich unikać, aby nie utrudniać funkcjonowania ciała. Najbardziej polecane warzywa to:

 • Papryka
 • Zielone warzywa liściaste
 • Brokuły
 • Kapusta
 • Marchew
 • Carifol

Pokarmy bogate w błonnik rozpuszczalny

Jedzenie rozpuszczalnego błonnika zmniejsza negatywny wpływ kwasu w żołądku. Te składniki odżywcze pomagają w eliminacji żółci skuteczniej i szybciej . Najlepsze opcje to:

 • Jabłka
 • Impulsy
 • Brukselka
 • Marchew
 • Jagody
 • Banany
 • Soczewica
 • Białka tłuszczowe

Istnieje przekonanie, że po usunięciu pęcherzyka żółciowego ludzie powinni unikać mięsa. Jest to jednak w połowie prawdziwe. Oczywiście powinieneś unikać tłustych mięs, ale często możesz jeść chude białka. Lekarze polecają szynkę, mięso indycze, porę wołową, kurczaka i indyka, ryby i jajka.

Zdrowe tłuszcze

Chociaż twoje ciało nie będzie w stanie strawić tłuszczu po usunięciu pęcherzyka żółciowego, jak to jest w zwyczaju, nadal potrzebujesz zdrowych tłuszczów. Dwa bardzo dobre przykłady to omega-3 i 6 kwasów tłuszczowych, takich jak awokado, sardynki i łosoś, orzechy włoskie, migdały, oliwki, siemię lniane, nasiona chia.

Pokarmy, których powinieneś unikać po usunięciu woreczka żółciowego

Teraz, gdy wiesz, co możesz zjeść po usunięciu woreczka żółciowego, pora porozmawiać o tym, jakie produkty spożywcze należy unikać za wszelką cenę. Chociaż może wydawać się to przesadne, pamiętaj, że przestrzeganie tej diety pomoże Ci uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu.

 • Smażone potrawy . Są to pierwsze pokarmy, które musisz całkowicie usunąć ze swojej diety, nawet jeśli masz pęcherzyk żółciowy . Smażone pokarmy zawierają trudno strawne tłuszcze, które wpływają na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
 • Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu . Chociaż musisz jeść określone tłuszcze, ważne jest, aby unikać pokarmów o dużej zawartości tłuszczu. Mogą być naturalne, ale powodują zgagę i refluks żołądkowy. Niektóre przykłady obejmują boczek, ser o wysokiej zawartości tłuszczu, tłuste kawałki mięsa wołowego i wieprzowego oraz skórkę z kurczaka. Oleje roślinne : Chociaż niektóre oleje roślinne dostarczają kwasów omega-3 i 6, najlepiej ich unikać, ponieważ są one trudniejsze do strawienia po ugotowaniu. Ważne jest, aby unikać żywności, która zawiera je w postaci majonezu lub dressingów.
 • Przygotowane produkty spożywcze. Żywność gotowa do spożycia może wyglądać na łatwą decyzję o utrzymaniu głodu. Zawierają jednak cukier, oczyszczoną mąkę i niezdrowe tłuszcze, które sprawią, że poczujesz się źle. Niektóre przykłady to herbatniki, pieczywo, zupy , chipsy i tak dalej.