Naucz się wyznaczać granice w relacjach osobistych

· 27.07.2018
Zacznij od łatwych rzeczy, na przykład mówiąc NIE, kiedy nie chcesz czegoś robić. Zastosuj tę zasadę, gdy poczujesz się nieswojo

Jeśli zastanawiasz się, czy wyznaczasz granice w relacjach osobistych, najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest "nie". Dlaczego? Może to wynikać z faktu, że postrzegasz związki jako link, którym musisz dać wszystko. To naraża cię na ryzyko zranienia się lub napotkania prawdziwego niebezpieczeństwa.

Zdefiniowanie granic w relacjach osobistych nie będzie kolidować ze zdrowymi relacjami. Zamiast tego pomoże im się rozwijać.

Dzieje się tak dlatego, że gdy nie ustawisz granic, otworzysz drzwi każdemu. Dotyczy to manipulatorów, toksycznych ludzi i emocjonalnych wampirów . Mogą sprawić, że będziesz cierpieć i powodować wiele szkód.

Dlaczego tak trudno jest zdefiniować granice w relacjach osobistych?

Powód, dla którego często to robimy, nie jest skomplikowany. Wynika to z różnych lęków, niepewności, a nawet z różnych przekonań, które możesz mieć.

Na przykład, jeśli masz niskie poczucie własnej wartości , pomyślisz, że nie jesteś tak ważny jak wszyscy inni. Dlatego będziesz tolerować upokorzenie, obrazę, a nawet manipulację.

Jeśli nie określisz limitów, często jest tak dlatego, że uważasz, że nie jesteś tego wart.

Możesz także mieć nieuzasadniony lęk przed sporami z innymi ludźmi . Obawa w tej sytuacji polega na tym, że nie zaakceptują oni i przestaną się tobą opiekować lub że ten konflikt podważy twoje bezpieczeństwo.

Jednak większy problem nie polega na tym, że masz niską samoocenę. Chodzi o to, że nie chcesz dyskutować z innymi. Problem polega na tym, że nie wiesz, jak zdefiniować te granice w relacjach osobistych.

Nie uczysz się, aby być pewnym siebie. Nie uczy się również komunikowania ani obrony własnych potrzeb. Dlatego musisz się uczyć. Ale jak?

  • Zacznij od powiedzenia "nie" wszystkiemu, czego nie chcesz lub nie masz czasu. Nie ma znaczenia to, co mówią inni, czy się gniewają, czy nawet, jak źle wyglądasz. Zmień to, co chcesz w priorytet.
  • Użyj "Ja", aby powiedzieć ci, co czujesz i czego chcesz . Na przykład: "Mam dość wizyty na tym spotkaniu". Nie uciekaj się do usprawiedliwienia. Bądź jasny.
  • Nie mów, że żałujesz za każdym razem, gdy mówisz, czego chcesz . Na przykład zmień "Przykro mi, ale chcę zostać w domu" z "Chcę zostać w domu".
  • Nie usprawiedliwiaj się przy opiniowaniu lub podejmowaniu decyzji. Nie musisz tego robić, nawet jeśli druga osoba jest zmartwiona. Musisz być pewny siebie.

Naucz się być sobą

Aby zdefiniować granice w relacjach osobistych, czasami musisz nauczyć się być sobą . Oznacza to zaufanie do siebie, nie podoba się innym ludziom, i przestań szukać swojej zgody.

To bardzo trudne. W końcu, jako dziecko, nauczyłeś się zadowolić ludzi wokół ciebie.

Jednak małe kroki, takie jak "nie" i uniemożliwienie komuś zmiany zdania na to, co chce, mogą pomóc.

Kiedy należy zdefiniować granice w relacjach osobistych?

Odpowiedź brzmi, kiedy czujesz się nieswojo .

W chwili, gdy coś odbiera ci energię, sprawia, że ​​czujesz się źle lub wymaga całej twojej uwagi, musisz zacząć ustawiać granice.

Dzieje się tak ze wszystkimi rodzajami relacji. Zdarza się to rodzinie, przyjaciołom i partnerowi. Czasem, kiedy dajesz im palec, gryzą cię całą rękę.

Dlatego bardzo ważne jest być takim, jaki jesteś.

Obejmuje to odmawianie ci zrobienia czegoś, gdy nie chcesz tego zrobić bez poczucia winy lub wstydu przed tym, co inni mogą myśleć, i rezygnacji z ciągłych wyjaśnień.

Musisz nauczyć się dbać o własne dobro . Nie zależy od innych, ale od ciebie.

Czyniąc to, zaczniesz widzieć, że możesz zmieniać rzeczy. Zobaczysz, jak czuć się bardziej pewnie, aby przeszkodzić innym w manipulowaniu tobą i wyrażaniu tego, czego pragniesz, bez poczucia winy i obawy, jak zareagują inni.

Czy już dziś zaczniesz definiować granice w osobistych relacjach?