Naucz się bronić przed krytyką i być pewnym siebie

· 02.07.2018
Kiedy z ufnością zaakceptujesz krytykę i nie ukryjesz się w swojej skorupie, nie poczujesz się obrażony i zraniony, zachowasz także równowagę psychiczną.

"Dzisiaj nie działało dobrze." "Gdybym był tobą, nie podjąłbym tej decyzji" ... Wszyscy krytykujemy cały dzień . Czy trudno jest bronić się przed krytyką?

Wielu ludzi nie ma pewności siebie. Pozwala nam bronić się i reagować z szacunkiem .

Przeczytaj także: Zaufanie do siebie: zacznij zakład od siebie

Nie chowaj się w muszli - zadawaj pytania

Kiedy ktoś nas krytykuje, naszą pierwszą reakcją jest ochrona siebie. Robimy to, atakując drugiego. Czujemy się zranieni i urażeni. Właśnie dlatego reagujemy w ten sposób.

Kiedy bronimy, chcemy kontratakować. Zaczynamy również krytykować naszego przeciwnika i atakować go własną bronią.

Jeśli chcesz nauczyć się pewnie bronić się przed krytyką, nie jest to właściwy sposób działania. Kontratak zazwyczaj obniża nas do poziomu naszego przeciwnika.

Więc kiedy poczujesz silne pragnienie, aby ukryć się w swojej skorupie lub uchronić się od krytyki, przestań, weź oddech i zadaj pytanie.

Pytania są czymś nieoczekiwanym dla osoby, która cię krytykuje.

Na przykład, jeśli ktoś ci powie: " Hej, dlaczego dziś się tak ubrałeś?" Zamiast próbować usprawiedliwić siebie, pokazać niepewność lub kontratak, zapytaj lepiej: " Jakie to ma znaczenie, co noszę?"

Być może osoba przeciw tobie będzie miała trudności z odpowiedzeniem na ciebie. A jeśli tak, to będzie bez znaczenia.

Ważne jest, aby nie pozwolić, by krytycy cię irytowali i źle się czuli.

Zaakceptuj z całą pewnością krytykę

Jeśli ktoś cię krytykuje, żebyś nie poczuł się źle, ale dlatego, że ma rację, nie jest dobrze bronić się.

Jeśli twój przyjaciel krytykuje cię za to, że nie widziałeś się przez długi czas, nie jest dobrze, gdy odpowiadasz mu: "Czy pamiętasz, jak długo musiałem czekać, aż zobaczysz?"

Taka reakcja na krytykę nie wzmocni waszego związku . Spowoduje to jego erozję, dopóki w końcu go nie zepsuje.

Najlepszą opcją jest odpowiedzieć z ufnością, na przykład: "Masz rację, też dużo zwolniłem."

Oto inny przykład. Jeśli powiedzą: " Nie mogę z tobą rozmawiać, nie wiesz nic o polityce", powiedz : " To prawda, nic nie wiem i nie jestem podekscytowany polityką . "

Zaakceptuj, że nie wiesz lub że nie masz racji. Nigdy nie pozwól innym zmiażdżyć cię lub sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś potrzebował zmian.

Jeśli nie wiesz nic o polityce, ponieważ nie jesteś zainteresowany tematem, nie musisz próbować dogonić pominiętego, tylko dlatego, że ktoś sprawił, że czujesz się źle.

Zaakceptuj to jako część siebie i wyrażaj swoją pozycję bez wstydu .

Brońcie się pewnie, ale szanujcie opinie innych

Jest coś bardzo ważnego, czego nie możemy przegapić. Możesz bronić się pewnie tylko wtedy, gdy szanujesz opinie innych. Ale przede wszystkim - gdy szanujesz siebie.

Jeśli ktoś ci powie, że ubrałeś się zabawnie, nie ma powodu, aby wtrącać się lub nie akceptować tej opinii. Po prostu spokojnie powiedz: "Tak? Podoba mi się. "

Nie wszyscy możemy mieć ten sam gust, nie ma powodu, aby zmieniać swoje.

Musisz szanować opinię drugiej osoby, która była uczciwa i powiedziała, co myśli. Pamiętaj, że twoja opinia jest najważniejsza i najcenniejsza.

Nie ma znaczenia, czy inni ludzie lubią sposób ubierania się. Jeśli ci się podoba, ma to znaczenie. Jeśli myślisz w ten sposób, nauczysz się być bardziej elastyczny i akceptujesz opinie i gusta innych.

Czy wiesz, jak bronić się przed krytyką i być pewnym siebie? Jak reagujesz, gdy ktoś cię krytykuje?