Konsekwencje przemocy wobec oczu dzieci

· 11.05.2018
Przemoc na oczach dzieci jest jedną z najgorszych rzeczy, które mogą zrobić twoi rodzice. Prowadzi to do poczucia niepewności, dlatego musimy wiedzieć, jakie są nasze działania.

Spory są częścią każdej relacji. Czasami są niezbędnym i niezbędnym elementem rozwiązania problemu. Należy zachować ostrożność, ponieważ spór nie przejawia przemocy. A co najważniejsze, za wszelką cenę musisz powstrzymać przemoc na oczach dzieci.

Dzieci doświadczające przemocy fizycznej i słownej doświadczają lęku, który później przekształca się w gniew, smutek i strach. A kiedy rodzą się dzieci, konsekwencje psychologiczne są jeszcze gorsze.

Konsekwencje przemocy wobec oczu dzieci

1. Wpływ poziomu podświadomości u dzieci

Noworodki mają zdolność podświadomie rejestrować w swoich mózgach nastroje ludzi wokół nich, w tym ton głosu i gesty. W ten sam sposób odczuwają otaczającą ich miłość, odczuwają napięcie, gdy twój głos jest zły, a twoja twarz jest agresywna.

2. Rozwój emocjonalny dzieci

Bez względu na to, jak "nieznaczna" jest przemoc, uwodzenie w napiętym środowisku rodzinnym może spowodować głębokie emocjonalne traumy, ponieważ powoduje problemy takie jak lęk i niskie poczucie własnej wartości . Spokojne środowisko, w którym dzieci nie angażują się w konflikty między rodzicami, pomaga im w rozwoju i rozwoju.

Przeczytaj także: Jak wychowujemy nasze dzieci dzisiaj w kaftan bezpieczeństwa

3. Dzieci w wieku przedszkolnym

W tym wieku dzieci nie rozwinęły jeszcze w pełni mowy i szukają sposobów wyrażania siebie poprzez komunikację niewerbalną. Dlatego po gwałtownych scenach często płaczą lub popadają w gniew.

Dzieci w wieku przedszkolnym nie rozumieją przyczyn konfliktu, a ich egocentryczne myślenie sprawia, że ​​czują się winni , ponieważ wierzą, że doprowadziły do ​​sporu między rodzicami.

Reakcje różnią się w zależności od dziecka. Niektórzy zachowują się tak, jakby nie było problemu, inni obawiają się, że stało się coś strasznego i odizolowanego od świata zewnętrznego, dopóki nie poczują się bezpieczniejsi.

Zazwyczaj wyrażają swoje uczucia, zmieniając sposób, w jaki jedzą i śpią. Mogą powrócić do poprzednich etapów rozwoju - na przykład do położenia w łóżku. Mogą stać się nerwowi i agresywni.

4. Dzieci w wieku szkolnym

Dzieci w tym wieku już rozumieją, co się wokół nich dzieje. Często czują się zszokowani i niepokoją, obserwując, co dzieje się między ich rodzicami. Czują się winni i myślą, że muszą stanąć po stronie; zazwyczaj dziewczęta stają po stronie swoich matek i chłopców swoich ojców .

W jaki sposób "nieistotne", ale często gwałtowne, wpływają na dzieci?

Ten rodzaj przemocy stwarza niestabilne i nieprzyjemne środowisko rodzinne. W takim środowisku dzieci rozumieją, że coś małego i nieistotnego może stać się ogromnym problemem.

Może to spowodować, że dzieci będą myśleć, że muszą kontrolować sytuację. Ponadto mogą przestać wyrażać swoje prawdziwe potrzeby, aby uniknąć pojawienia się nowych problemów.

Dzieci i obelgi

Nigdy nie powinieneś używać swoich dzieci jako powodu do obrażania lub przeciwstawiania się partnerowi, szczególnie jeśli jesteście oddzieleni. Ważne jest, aby unikać przemocy w nocy, gdy dziecko śpi, ponieważ sen jest niezwykle ważny dla dzieci. W każdej rodzinie są spory i skandale, ale dobrze jest ich używać, aby pokazać dzieciom, że takie rzeczy się zdarzają. Pozwól dzieciom dorastać w szczęśliwym otoczeniu.

Unikaj scen przemocy przed oczami dzieci

Spory i konflikty powinny zawsze mieć miejsce, gdy dzieci nie są w pobliżu. Mogą to również zrozumieć, ale przynajmniej nie będą czuli się częścią scen przemocy. Dzieci, zwłaszcza młodsze, nie potrafią poprawnie ocenić słów , rozumieją , co słyszą.

Jeśli usłyszą, że ich rodzice krzyczą: "Dosyć!", "Mam dość ciebie!", "Nie chcę cię więcej widzieć!" Nie tylko zostaniesz zraniony. Twoje dzieci będą myśleć, że zostaniesz rozdzielony.

Terapia rodzinna przeciw przemocy

Wizyta u rodzinnego terapeuty, jeśli masz problemy, poprawi komunikację między tobą. Terapia rodzinna to doskonałe narzędzie, gdy dziecko zaczyna zachowywać się dziwnie i wyświetla objawy psychosomatyczne wymagające profesjonalnej interwencji. Terapia może znacznie przyczynić się do wzmocnienia pozytywnych relacji między członkami rodziny.

Rozmawiaj z dziećmi

Czasami niemożliwe jest uniknięcie skandali przed oczami dzieci. W takich przypadkach ważne jest, aby wyjaśnić im, że wszyscy ludzie się kłócą, nawet ci, którzy się kochają. Wykorzystaj tę okazję, aby wyjaśnić, że spory nie oznaczają, że nie dbasz o siebie nawzajem.

Jeśli konflikt zostanie rozwiązany, możesz cieszyć się razem jako rodzina ; jeśli nie, nie spłacajcie, ponieważ dzieci to poczują.

Rodzice jako model

Pamiętaj, że rodzice odgrywają ważną rolę jako wzór do naśladowania dla swoich dzieci. Widząc, że jeden z rodziców źle traktuje drugiego - fizycznie, słownie lub inaczej, powoduje głębokie traumy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla charakteru dzieciństwa i przekształcenia ich w dojrzałych ludzi. Wpływa także na ich kontakty z przyjaciółmi i kolegami z klasy.

Naucz swoje dzieci, że kiedy ludzie myślą inaczej na dany temat, zawsze można je zrozumieć w normalny sposób. Stwórz atmosferę tolerancji i szacunku, nie popadaj w gniew i nie wypowiadaj pochopnych słów.