Toksyczna strona gotowania

· 13.09.2018
Powodem, dla którego dziś używa się teflonu, jest również jego praktyczność polegająca na tym, że nie dopuszcza się jedzenia do sądu, który najwyraźniej przeważa nad rozsądkiem

Jesteśmy gotowi założyć się, że nigdy nie myślałeś, że kuchnia może być tą częścią twojego domu, która jest użyteczna i szkodliwa dla zdrowia. Niezwykle agresywne niebezpieczeństwa tkwią w materiałach takich jak teflon i plastik, ale problemy na tym się nie kończą. Gotowanie to także proces, który może pogorszyć twoje zdrowie.

Zwróćcie nieco więcej uwagi na artykuł, który przygotowaliśmy dla was.

Zagrożenia współczesnej kuchni - teflon

Jeśli będziemy musieli wymienić materiały szkodliwe dla zdrowia twojej rodziny, teflon z pewnością znajdzie się na liście. Powodem, dla którego dziś używa się teflonu, jest również jego praktyczność, polegająca na tym, że jedzenie nie może przylgnąć do naczynia, co oczywiście przeważa nad rozsądkiem.

Teflon został wynaleziony w 1938 roku przez firmę wielonarodową Dupont. Niektórzy ludzie określają go jako ratującą życie kuchnię, ale prawda jest taka, że ​​powstaje z wielu szkodliwych materiałów i produktów.

Teflon jest stosowany w wielu innych dziedzinach, takich jak statki kosmiczne, wykładziny kablowe, protezy medyczne, farby, lakiery, soczewki kontaktowe, kombinezony kosmiczne, silniki, membrany wodoodporne itp.

Teflon ma szkodliwy wpływ na swój główny składnik, PFOA (kwas perfluorooktanowy, znany również jako C-8), niezniszczalny i występujący naturalnie.

W 1961 roku DuPon zdawał sobie sprawę, że materiał ten nie jest zdegradowany i że wywołuje poważne choroby, takie jak rak, bezpłodność , problemy z wątrobą, nadczynność tarczycy , deformacje płodu i tak dalej. Jednak nie powstrzymuje ich to i wyrzucają odpady zawierające niebezpieczny składnik do atmosfery i wody.

PFOA występuje w rzekach, jeziorach, oceanach, wodzie z kranu, roślinach, a nawet we krwi 95% światowej populacji.

Używanie teflonu jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ powłoka ulega zniszczeniu i jest niestabilna, a to oznacza, że ​​przylega do naszego jedzenia i przyjmujemy go całkowicie nieświadomie. Po podgrzaniu tego elementu powyżej 160 stopni Celsjusza staje się on wystarczająco toksyczny, by zabić zwierzę jak ptak.

Obecność kwasu perfluorooktanowego wykrywa się również w chipsach ziemniaczanych, hamburgerach, prażonej kukurydzy i innych. Badania wykazały, że powoduje wzrost stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Zagrożenia współczesnej kuchni - plastik

Drugi składnik, który jest wyjątkowo szkodliwy dla gotowania, jest plastyczny. Stosuje się go wszędzie w kuchniach na całym świecie. Proces produkcji plastiku wiąże się z generowaniem ogromnych zanieczyszczeń. Materiał ten, podobnie jak PFOA, jest trudny do recyklingu i nie ulega degradacji w przyrodzie.

Plastik zawiera składniki, które powodują zaburzenia hormonalne w organizmie. Oznacza to, że wpływają one na funkcje organizmu, powodując zmiany (głównie u dzieci i zarodków).

Tutaj musimy wspomnieć o produktach takich jak plastikowe pudełka, butelki i opakowania do żywności. Ten ostatni wchodzi w kontakt z plastikiem - połączenie, które staje się jeszcze bardziej szkodliwe dla ludzi, gdy następuje wzrost temperatury. Mamy na myśli używanie kuchenki mikrofalowej .

Mówimy o praktyce, która zdarza się codziennie i wielokrotnie, 24 godziny na dobę, na całym świecie. Miliony ludzi na całym świecie oszczędzają domową kuchnię i zamawiają jedzenie, a następnie podgrzewają je w kuchence mikrofalowej. Ocieplenie jeszcze bardziej wzmaga negatywne skutki kontaktu z tworzywa sztucznego.

"Toksyczne" pokarmy

Nie zamierzamy nawet rozmawiać o tzw. "Fast food", kiedy wspominamy o toksycznych pokarmach, ponieważ wierzymy, że już wiesz, co to jest.

Chcemy skupić się na tych produktach, które są uważane za zdrowe i nieszkodliwe, ale w rzeczywistości są odwrotnie, jeśli nie przygotujesz ich we właściwy sposób. Uwaga: nie są szkodliwymi pokarmami, tylko sposób ich przygotowania czyni je takimi.

Wiele produktów spożywczych "ukrywa" swoje toksyczne poziomy, nawet nie podejrzewając, że możemy ich sprowokować za pomocą naszych działań. Spójrzmy na niektóre z nich:

Nieprawidłowo ugotowana czerwona lub biała fasola

Gotowanie obu rodzajów jest zalecane w temperaturze wyższej niż 100 stopni Celsjusza. Pozwól im też przesiąknąć przez kilka godzin (na przykład całą noc). W przeciwnym razie zachowują toksyczne składniki (takie jak fitohemaglutynina), które powodują problemy żołądkowe.

Nasiona Apple

Zawierają glukozę i związek cyjankowy zwany amigdaliną w małych dawkach. Tak, aby uzyskać efekt toksyczny, musisz jeść dużo nasion. Ale z drugiej strony układ trawienny je absorbuje, niezależnie od ilości. Zalecamy unikanie jedzenia ich. Sytuacja brzoskwiniowa jest podobna.

Gorzkie migdały

Nie są przyjemne w smaku, ale prawdopodobnie jest coś jeszcze, co powstrzyma cię przed dalszym jedzeniem. Powodem jest obecność naszego "przyjaciela" amigdaliny, a także innego toksycznego składnika - emuliny. Dwadzieścia gorzkich migdałów może spowodować poważne konsekwencje.

Zielone ziemniaki

Składnik, który przyciąga nas do tego produktu, nazywa się solaniną. Jest produkowany przez samą roślinę w celu ochrony przed owadami i grzybami. Przedawkowanie może wywołać odurzenie.

Kiedy dotrzesz do ziemniaka , który wykiełkował, lepiej usuń wszystkie wzrosty, wraz z częściami, które są najbliżej nich. Jeśli kora ziemniaczana jest zielona, ​​nie odważ się gotować jej bez usuwania kory.

Słodkie ziemniaki

Te ziemniaki nigdy nie powinny być spożywane na surowo, ponieważ są bardzo toksyczne i mogą powodować drgawki lub majaczenie. Zawierają niebezpieczny składnik, który wpływa na centralny układ nerwowy .

Aby zniszczyć dioskoryny, niebezpieczny składnik, należy przetworzyć ziemniaki. Na przykład upiec je.

Pomidory

Kiedy owoce i liście są zielone, nie są dobre dla zdrowia, ponieważ zawierają one pomidorynę, substancję, która daje taki sam efekt jak spożywanie surowych słodkich ziemniaków.

Według niektórych naukowców, pomidory obniżają poziom cholesterolu we krwi i mają korzystny wpływ na nowotwory. Pomidory powinny być spożywane całkowicie dojrzałe i obowiązkowe bez liści .

Gałka muszkatołowa

Stosowany bez pomiaru, staje się trucizną z powodu zawartych w nim mirystycyny, czasami powodując drgawki.

W przypadku przedawkowania zaleca się płukanie żołądka, aby uniknąć poważnych problemów.

Grzyby

Grzyby są przysmakiem w gastronomii, ale mogą powodować dyskomfort. Niektóre grzyby jadalne zawierają hydrazynę, która po spożyciu grzybów surowych jest toksyczna.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Bert Dickerson, Rene, Schwietzke, dwudziestu czterech studentów, Toma Ipri, Fotologica, dr Romesha.