Toksyczne rodziny i ich charakterystyczne cechy

· 28.06.2018
W większości przypadków najbardziej rannymi w toksycznych rodzinach są dzieci. Dowiedz się o różnych rodzajach toksycznych rodzin i dowiedz się, czy masz podobny problem

Toksyczne rodziny są jak małe wyspy składające się z domów pełnych konfliktów , napięć i zepsutych ogniw, które dotykają wszystkich członków rodziny.

Wiesz, że słowo "toksyczne" jest często używane w naszym nowoczesnym języku Wszyscy słyszeliśmy lub używaliśmy zwrotów takich jak "Mój związek jest toksyczny " lub "Mam toksycznego kolegę w pracy".

Należy zauważyć, że ta "etykieta" nie jest związana z żadnym stanem chorobowym . Nie ma poradnika psychologicznego, patologii ani choroby związanej ze słowem.

Ale jej częste stosowanie doskonale odpowiada wszystkim tym procesom związanym ze słowem "toksyczność".

Dlaczego? Są ludzie, którzy, ze względu na ich charakter , zachowanie i komunikację, ranią nas , denerwują, demotują i szkodzą naszej samoocenie.

Niestety, nie rozmawiamy często o tym, co dzieje się w naszym domu, w tych małych, specjalnych jednostkach społecznych zwanych rodzinami. Dla nas są symbolem i miejscem miłości, przytulności i wsparcia.

Ale nie zawsze tak jest. Rodzina jest zamkniętą instytucją, w której sprawy nie zawsze są dobre.

Dzisiaj chcielibyśmy omówić nieco więcej na ten temat, jak również różne rodzaje toksycznych rodzin i ich charakterystyczne cechy.

Rodzaje rodzin toksycznych

Eksperci zajmujący się psychologią i problemami rodzinnymi radzą zamiast skupiać się na toksycznych rodzinach, aby porozmawiać o "toksycznych rodzicach".

Matka i ojciec są władcami zarządzania rodziną. Charakter i własne zachowanie mają wpływ na resztę właścicieli domów, bez względu na to, czy są dziećmi, czy starszymi krewnymi, jak dziadkowie .

Siła "toksyczności" jest skierowana nie tylko do jednego członka rodziny.

Czasami relacje między dwoma partnerami mają negatywny wpływ na środowisko rodzinne. Stwarza to napiętą atmosferę, a poziom stresu i niepokoju stale rośnie.

Spójrzmy na różne typy toksycznych rodzin.

Manipulacyjne, kochające siebie rodziny z brakiem tolerancji dla innych

Są rodziny, w których upośledzenie funkcjonowania jest spowodowane przez konkretnego członka o silnej miłości własnej i manipulacji .

 • Dla tego typu ludzi typowe jest tworzenie sytuacji, w których sprawują kontrolę, ograniczają wolność innym, wykazują brak szacunku i tolerancji.
 • Ten sposób życia ma swoją wysoką cenę. Dzieciom tego typu rodziny brakuje poczucia troski, uwagi i szacunku. Rosną z niską samooceną i buntowniczym zachowaniem, jeśli próbują zareagować przeciw toksycznym, negatywnym wpływom w rodzinie.

"Niedojrzali" rodzice i dzieci, które się nimi opiekują

Innym rodzajem toksycznej rodziny jest taki, w którym rodzice - jeden lub obaj - są niedojrzali i nie są gotowi poradzić sobie z wyzwaniami życia.

Niska odpowiedzialność, brak zainteresowania, brak zaangażowania i słaba kontrola sprawiają, że są ludźmi, na których nie można polegać.

W takich przypadkach dzieci często przejmują obowiązki dorosłych od najmłodszych lat . Jest to niedopuszczalne i nie jest dla nich przydatne.

Dzieci muszą przeżyć dzieciństwo i nikt nie ma prawa, aby rosły szybciej.

Rodzice zalewają okolicę swoim rozczarowaniem

Nie ma gorszej broni psychologicznej niż rozczarowanie szukające ofiar. Obraz rozczarowanego ojca lub matki przenoszącej winę, lęki i niepowodzenia na dzieci lub partnera jest czymś bardzo powszechnym i bardzo wyczerpującym.

Całe to niebezpieczne i szkodliwe zachowanie pozostawia piętno na członkach rodziny. Niewiele rzeczy może być tak wyczerpującym, aby dziecko było nieustannie zachęcane przez rodziców do spełniania ich oczekiwań i marzeń lub do bycia przedmiotem ich niezadowolenia.

Rodzice używają swoich dzieci w swoich połówkach

Poza tym, co zostało powiedziane, matki i ojcowie wykorzystują swoje dzieci jako "broń" przeciwko swojemu partnerowi.

Takie sytuacje często występują podczas rozwodów. Niestety, zdarzają się również w naszym codziennym życiu, kiedy dzieci są zmuszone stanąć po stronie jednego lub drugiego rodzica, aby coś dostać.

W tych sytuacjach dominuje wymuszenie, które ma bardzo destrukcyjny wpływ na delikatną świadomość dziecka.

Przyczyny toksycznych rodzin

Znajomość przyczyn problemów w rodzinach toksycznych lub upośledzonych jest dobrym punktem wyjścia, jeśli chcemy coś zmienić, stworzyć plan ratunkowy i przynajmniej trochę przywrócić harmonię w domu.

Ale to nie jest łatwe. Zazwyczaj emocjonalna cena, jaką musimy zapłacić, jest bardzo wysoka.

Zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do komunikowania się w określony sposób lub w ogóle do komunikowania się z daną osobą.

Ale każdy mały krok, wszystkie podejmowane wysiłki, pomogą nam przywrócić drogę do lepszego współistnienia, szacunku i szczęścia dla dzieci i rodziców .

Zobaczmy, które procesy prowadzą do powstania toksycznych rodzin:

 • Niektóre choroby psychiczne lub uzależnienie od któregokolwiek z członków rodziny.
 • Nałożenie brutalnej siły i styl autorytarny.
 • Nieobecni rodzice ignorujący swoje obowiązki.
 • Brak miłości i uczucia.
 • Przemoc fizyczna lub psychiczna .
 • Zakłócona lub niewłaściwa komunikacja ze względu na brak cech, brak zainteresowania lub osobliwości natury partnera.
 • Niespójność i niezdolność do polegania na jednym z partnerów.
 • Niska samoocena matki lub ojca.
 • Wysokie oczekiwania i ciągłe dążenia rodziców i dzieci do ich realizacji.

Jest prawdopodobne, że niektórzy z nas odkryją te charakterystyczne cechy w swoich rodzinach. Musimy zatem podjąć wysiłek, aby stworzyć lepsze środowisko rodzinne i wzmocnić nasze relacje . Przynajmniej rób to, co zależy od nas.

Ale jeśli zdamy sobie sprawę, że nasz związek bardzo negatywnie wpływa na nas, musimy podjąć właściwą decyzję, aby zająć się i zachować naszą równowagę emocjonalną i godność.