Dlaczego kierujesz swoje emocje poprzez jedzenie

· 13.04.2018
Jedzenie sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwi i sprawia, że ​​trochę zapominamy o naszych problemach.

Kiedy jesteś znudzony, przygnębiony lub zmartwiony, zjedz więcej . Projektuj swoje emocje i uczucia dotyczące jedzenia, a to nie zawsze jest zdrowe.

Tutaj pokażemy, dlaczego kierujesz swoje emocje poprzez jedzenie.

Jedzenie wiąże się z emocjami

To nie są wiadomości. Poza fizyczną koniecznością jedzenia, jedzenie często staje się magicznym urokiem naszego niezadowolenia, smutku i goryczy.

Z drugiej strony widzisz, że jedzenie kojarzy się z imprezami, świętami i spotkaniami z bliskimi w każdej kulturze. W rzeczywistości dobry posiłek i dobra rozmowa mogą być równie dobre jak terapia.

Bardzo trudno jest nie łączyć jedzenia z uczuciami, ponieważ jest to nawyk związany z pokoleniami. Problem powstaje, gdy uczucia związane z jedzeniem nie są pomocne ani satysfakcjonujące.

Zaburzenia żywieniowe są oparte na tym niezdrowym związku z odżywianiem. Jedzenie może stać się potrzebą, zaprzeczeniem lub projekcją problemów emocjonalnych , których jeszcze nie zdecydowaliśmy.

Karmienie z powodu niepokoju, depresji lub nudy może cię uspokoić, ale to tylko tymczasowe.

Powinieneś także wiedzieć, że wybór jedzenia, które robisz, nie jest obiektywny, gdy wybierasz go z powodu swoich emocji. Masz tendencję do wybierania niezdrowych, słodkich, smażonych, solonych lub o wysokiej zawartości tłuszczu.

Jeśli dodasz to do faktu, że tego typu produkty często zawierają suplementy, bardzo trudno jest jeść owoce lub warzywa zamiast ciasteczek czekoladowych, gdy jesteś smutny.

Następnie, gdy następnym razem będziesz potrzebować wygody, zwrócisz się do jedzenia, na którym polegasz.

Kiedy i dlaczego używam jedzenia, aby kierować swoimi uczuciami?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybierać określone produkty spożywcze, chociaż niektóre z nich są bardziej powszechne:

Stres

Stres przychodzi z utratą kontroli, jeśli chodzi o rodzaj i ilość spożywanego jedzenia. Niektórzy ludzie jedzą więcej, gdy są pod wpływem stresu, inni jedzą mniej.

Wiemy, że emocje te nie pozwalają ci poświęcić czasu na przygotowanie bardziej przydatnych potraw, co prowadzi do wyboru żywności szkodliwej dla twojego zdrowia.

Słaby wygląd ciała

Jest to najczęstsza sytuacja u nastolatków. Istnieją zbyt surowe lub ograniczające diety lub inne ekstremalne - przejadanie się słodyczami i tłuszczami, z powodu depresyjnych uczuć, które powodują zły wygląd ciała. Naturalnie prowadzi to do nadwagi lub otyłości.

Nuda

Połóż się na kanapie lub w łóżku, nie robiąc nic, więc idź do kuchni , otwórz lodówkę i zacznij jeść chciwie, jakby to była jedyna zabawa .

Dzieje się tak również, gdy robisz coś irytującego lub po prostu oglądasz telewizję.

Zły nastrój lub złość

Gdy pokłócisz się lub będziesz smutny, zjedz więcej, zwłaszcza słodkich pokarmów. W końcu stereotypowy obraz depresji to człowiek w łóżku z dużym pudełkiem lodów .

Nasuwa się pytanie: dlaczego decydujemy się jeść niezdrowe produkty, aby kierować emocjami ? Co sprawia, że ​​zamiast czegoś zdrowego wybieramy wysokokaloryczne, wysokotłuszczowe, słone lub słodkie produkty?

Jeśli chcemy to zrozumieć, musimy porozmawiać o centrum nagradzania mózgu. Są takie doświadczenia, które popychają w twoim umyśle jakiś "przycisk", który motywuje cię do powtarzania określonego zachowania.

Za każdym razem, gdy robisz coś, co jest trudne i wymaga wiele wysiłku, w końcu "zrób prezent" idź na zakupy, zjedz lub zrób inny rodzaj małego prezentu.

Trzy rzeczy, które aktywują ten "przycisk" w twoim mózgu to:

  • Seks
  • Relacje społeczne
  • Jedzenie

Te myśli łączą twój emocjonalny system limbiczny z twoimi ośrodkami przyjemności z dopaminą. Neuroprzekaźnik jest uwalniany i wytwarza hormony, takie jak endorfiny, które są odpowiedzialne za wywoływanie przyjemności, satysfakcji i szczęścia.

Podobnie jak inne uzależniające substancje (alkohol, papierosy, narkotyki), jedzenie sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwy, kiedy jesz i przez jakiś czas zapominasz o swoich problemach.

Ale dlaczego wybieramy niezdrowe jedzenie, aby naprawić nasze uczucia? To kwestia przetrwania.

  • W czasach starożytnych nasi przodkowie żyli tygodnie bez jedzenia.
  • Kiedy w końcu mają pożywienie, mózg daje pierwszeństwo żywności o wyższej kaloryczności, aby uzupełnić zapasy energii .

Innymi słowy, jedzenie tłuszczu lub cukru aktywuje (i nadal aktywuje) centrum nagrody w mózgu.

Jak chronić się przed przekazywaniem emocji przez jedzenie

Jest to proces i może potrwać miesiące, ale warto spróbować. Krok po kroku musisz ograniczyć spożywanie wysokokalorycznych produktów spożywczych i wybierać bardziej przydatne.

Bardzo skuteczną metodą jest postawienie koszyka owoców, gdy tylko wejdziesz do kuchni . Inną techniką jest pójść do sklepu po zjedzeniu, więc nie kupujesz bez myślenia.

Być może dobrym pomysłem jest schowanie niezdrowej żywności i, oczywiście, poświęcenie czasu na przygotowanie dobrze zbilansowanych posiłków.