Рейтинги

Кращі електронні книги 2020 року

Любителі книг в сучасному світі стикаються з масою проблем – вони дорогі, їх ніде зберігати, та й носити їх з собою досить важко. На щастя, є чудова альтернатива – електронна книга.

Однак якщо ви захочете підібрати собі відповідну модель, то ймовірно зробите деякі висновки:

 • На ринку невеликий вибір виробників.
 • Великий розкид цін — від декількох тисяч до декількох десятків тисяч рублів.

Яка модель краще в такій ситуації важко зрозуміти – чому пристрій за 5000 рублів відрізняється від девайса за 20000 рублів, та й чи є взагалі сенс в покупці – може простіше використовувати смартфон або планшет. А якщо все ж купувати електронну читалку, то що вона повинна вміти, які критерії важливі для правильного вибору, а на що звертати увагу не варто. На ці питання ми постараємося відповісти нижче. Крім того, в кінці тексту ви знайдете рейтинг електронних книг 2020 року.

Переваги електронних книг

Тим користувачам, які люблять читати, але все ще сумніваються, чи варто звернути увагу на електронні книги або краще по-старому користуватися папером, аргументи нижче допоможуть розвіяти сумніви.

 1. Більше вибір. Деякі паперові видання з часом стають недоступні. Інтернет, як відомо, пам'ятає все. Крім того, деяких авторів не переводять взагалі і якщо ви не володієте мовами, то є шанс відшукати хоча б аматорський переклад. Звичайно, він далекий від професійного, але деколи краще так, ніж ніяк.
 2. Ціна. Мінімальна вартість читалки починається від 3-4 тисяч рублів. Далі залежить від вас – купувати книги або качати їх безкоштовно (у вільному доступі величезна кількість літератури). Паперова книга в свою чергу коштує від 100 рублів, за умови, що це найдешевше видання і часто класика, яку можна безкоштовно взяти в бібліотеці. Якщо мова йде про сучасних авторів або якісних виданнях, то готуйтеся витратити мінімум 300-400 рублів. Подальші розрахунки прості: 10 паперових книг = 1 проста електронна книга, в яку можна безкоштовно завантажити тисячі видань.
 3. Місце для зберігання. Електронна бібліотека поміщається на маленької карті пам'яті або просто в пам'яті читалки, того ж не скажеш про паперових виданнях. Крім того, з часом вони стають джерелом пилу. І навіть якщо ви постійно проводите прибирання, готуйтеся до того, що років через п'ять ваші книги можуть стати проблемою, особливо якщо в будинку є алергіки, літні люди або маленькі діти.
 4. До речі, про дітей. Подібний пристрій більш ніж розумно купити дитині в школу. По-перше, воно не буде відволікати його від навчання іграми, соціальними мережами, мессенджерами і іншими можливостями смартфонів. Якщо ви вважаєте, що гаджет дитині взагалі не потрібен ніякий, то подумайте скільки важить 3-4 підручника і одна електронна книга, при цьому для очей вони рівноцінні і ніякої шкоди зору школяра завдано не буде. Крім того, паперова книга – не модно, електронний девайс – модно. Може бути за допомогою рідера дитина захоче читати і полюбить це заняття.

Рідер VS смартфон

Переваги електронних книг ми виявили, але у багатьох є смартфон – чому не читати з нього.

Щоб правильно відповісти на питання, варто відразу зрозуміти, що електронна книга — це строго чорно-біле пристрій з екраном на основі електронного чорнила (технологія E-Ink). Кілька років тому, можна було зустріти недорогі читалки з кольоровими екранами TFT або IPS, а також пристрої з кольоровими E-Ink дисплеями. Перші були дуже слабкими планшетами і електронними книгами називалися виключно за примхою виробників, а другі були експериментальними варіантами, які «не зайшли» аудиторії з двох причин – кольоровими їх можна було назвати з натяжкою, так як яскравості і кількості відтінків там було дуже мало, і коштували вони в кілька разів дорожче. Таким чином, на сучасному ринку залишилися тільки чорно-білі E-Ink рідери.

Так що ж все-таки краще? На користь електронної книги говорять наступні факти:

 1. Екран. У електронної книги розташування підсвічування відмінно від інших пристроїв. Вона встановлена збоку і жодним чином не впливає на зір. В інших гаджетів підсвічування під дисплеєм і спрямована прямо в очі – звідси втома очей.
 2. Автономність. Середньостатистичні смартфони демонструють 1-2 дня автономної роботи. У рідерів показник може варіюватися від двох тижнів до кількох місяців. Крім того, посадити батарею смартфона читанням книги не найкраща ідея якщо вам потрібно залишатися на зв'язку, а найближчим часом підключитися до розетки не вийде.
 3. Функціональність. Любой смартфон в своем арсенале имеет больше функций, чем читалка. Кому-то это покажется преимуществом, но в ряде ситуация в этом кроется минус. Мы уже упоминали, что читалка не помешает ребенку в школе. Между тем есть еще и літні люди, которым будет проще разобраться с электронной книгой. При этом у ридеров есть и достаточно уникальные возможности. Например, они помогут в освоении иностранных языков, так как многие читалки имеют встроенные переводчики. При определенном уровне владения, вы сможете скачивать книги на иностранных языках, а сталкиваясь с неизвестным словом быстро переводить его непосредственно в устройстве, а не искать отдельно через смартфон.

З усього вищесказаного випливає, що справжнім шанувальникам читання, так і просто школярам електронна читалка потрібна і корисна. А раз так, то давайте розберемося чим характеризується хороша електронна книга.

Як вибрати електронну книгу

Може здатися, що вибрати читалку завдання не найважче, адже функцій у неї не так багато, але на ділі все йде складніше.

Экран

Мабуть, головна перевага електронної книги полягає в дисплеї. Тому до нього вимог найбільше.

Тип матриці

Вище згадувалося, що читалка повинна мати екран E-Ink. Однак технологія розвивається і сьогодні у неї є кілька типів: Vizplex, Pearl, Pearl HD, Carta. Найбільш актуальний варіант – Carta. Саме він забезпечує найвищу якість картинки.

Розмір

Існує маса варіантів, деякі з яких є специфічними, але якщо розглядати найбільш поширені, то до них відносяться 6 дюймів (оптимальний для читання звичайної літератури), 7,8 дюймів – читалка для файлів з зображеннями або таблицями, 10,3 дюйма – оптимальний варіант для читання періодики і коміксів.

Дозвіл

Чим воно вище, тим краще. Мінімальний варіант – 800*600, тому відштовхуйтеся від цього значення і шукайте вище. При цьому не забувайте, що на різних діагоналях однакову дозвіл виглядає по-різному.

Підсвічування

Підсвічування может быть не предусмотрена устройством, в таком случае вечером вам понадобится дополнительный источник света. Если она есть, то бывает просто белая или с регулировкой цветовой температуры. Второй вариант дороже и встречается реже, но при этом позволяет оптимальным образом настроить подсветку под себя.

Управління

Управління может осуществляться только кнопками, только сенсором или бывает комбинированным. В эпоху сенсорных устройств кнопки могут показаться пережитком прошлого, однако пожилым людям с ними будет проще. Сенсор удобен сам по себе, особенно для масштабирования текста и изображений или перелистывания страниц. Иными словами, здесь все зависит от ваших предпочтений.

Підтримувані формати

Знайдуться люди, які скажуть, що кількість форматів не має особливого значення, тому що можна скачати книги в тому вигляді, який девайс зможе прочитати. Насправді не завжди така можливість є, так як далеко не вся література, особливо якщо вона розповсюджується безкоштовно є у всіх форматах. Це означає, що якщо ви не знайшли підходящий варіант, то доведеться або відмовитися від читання, або шукати конвертери, які можуть порушити вихідну верстку. Тому вибирайте так, щоб підтримуваних форматів було якомога більше.

Вихід в інтернет

Деякі електронні книги оснащуються Wi-Fi. Цей модуль в читалці потрібен для оновлення прошивки, скачування книг, перегляду інтернет-сторінок через браузер або ж синхронізації пристрою з різного роду сервісами, наприклад, з Dropbox, який в пару кліків дозволить перенести книгу з ПК на читалку.

Крім того, деякі бренди мають власні сервіси, завдяки яким можна синхронізувати кілька пристроїв і не втрачати прогрес читання або закладки при переході на інший гаджет.

Операційна система

Тут скоріше варто зрозуміти — чи потрібен в рідері Android. Якщо почитати відгуки, то напрошується висновок, що краще без нього. Найчастіше ця операційна система не адаптована для читалок і може «пожирати» заряд батареї. Крім того, актуальні версії ОС рідко розраховані на рідери, в кращому випадку ви отримаєте Android 7.0, а то і старше, та й далеко не кожну читалку оснащують Google Play. Іншими словами, Android в електронній книзі не просто не потрібен, але ще й шкідливий.

Аудіоможливості

Завдяки відтворення аудіо ви зможете слухати аудіокниги або читати під розслаблюючу музику, якщо у вас є така звичка. Крім того, деякі пристрої вміють читати електронний текст, наприклад, ви вирішили налити собі чаю і щоб не переривати читання, просто включаєте його озвучення.

Цим же пояснює наявність в електронних книгах Bluetooth. Хтось може подумати, що він тут використовується для перенесення файлів між пристроями, але на ділі він служить для з'єднання з бездротовими навушниками або колонками.

Акумулятор

Традиційно знайдуться ті, хто будуть оцінювати автономність пристрою по ємності батареї. Це помилковий підхід, так як на витрати впливає маса параметрів. Багато виробників вказують автономність своїх пристроїв, але як показує практика, надійніше читати відгуки, так як з них зробити висновки про те, як довго живе батарея в конкретній моделі набагато реальніше.

Вологозахист

Тут все залежить від вас. Якщо ви плануєте постійно носити пристрій із собою, будете ходити з ним на пляж або в басейн, а також поєднуєте читання з чаєм або кавою, то вологозахист безумовно не стане зайвою. В інших випадках переплачувати за неї не обов'язково.

Кращі електронні книги

DIGMA E654

 • Екран: 6 дюймів, E-Ink Carta, 800*600
 • Підтримка форматів: TXT, DOC, PalmDOC, PDF, fb2, ePub, DjVu, RTF, mobi, HTML, CHM, ZIP
 • Пам'ять: 4 ГБ
 • Батарея: 1500 маг

Ціна: 3 900 рублів

Відкриває наш ТОП бюджетна книга від компанії Digma. Она предлагает необходимый минимум и многим этого вполне достаточно. Здесь есть хороший экран, кнопочное управление и неплохая автономность. Підсвічування, выход в интернет, аудио в устройстве не предусмотрены, но с учетом цены ждать таких функций и не приходится. Модель поддерживает самые распространенные форматы и имеет 4 ГБ памяти для хранения книг, но если этого окажется мало, то можно установить еще microSD.

Переваги:

 • Доступна ціна.
 • Швидке перегортання.
 • Комфортний дисплей.
 • Просте управління.

Недоліки:

 • Не можна задавати окремі налаштування для різних книг.
 • Маленька кнопка включення – деяким важко її знайти.

Amazon Kindle Paperwhite 2015

 • Екран: 6 дюймів, E-Ink Carta, 1448*1072
 • Підтримка форматів: TXT, PDF, AZW3, AZW, MOBI, PRC
 • Пам'ять: 4 ГБ
 • Батарея:

Ціна: 8 500 рублів

Kindle Paperwhite 2015 – це книга від американської компанії, яка проявить ряд переваг, але за умови, що ви готові витратити час, щоб розібратися з цим пристроєм. З точки зору параметрів все круто – відмінний екран з підсвічуванням, Wi-Fi, власне хмара синхронізації закладок і книг, батарея на 6 тижнів автономної роботи, а також Soft-touch покриття, яке забезпечує приємний і комфортний хват.

Однако книга имеет мало поддерживаемых форматов. Это может показаться минусом, но фишка устройства кроется в том, что она «заточена» именно под них, а потому очень быстро все открывает и листает. Проблема с неподдерживаемыми форматами решается легко – есть фирменная утилита, которая качественно выполняет конвертацию и помогает организации файлов в читалке. Управління только сенсорное – кнопки не предусмотрены.

Переваги:

 • Відмінний екран.
 • Підсвічування.
 • Синхронізація з іншими пристроями.
 • Хороша ергономіка.
 • Швидкість роботи.
 • Тривалий час роботи від акумулятора.

Недоліки:

 • Своєрідний інтерфейс.
 • Деяким не подобається система організації файлів.
 • Деяких бентежить відсутність кнопок.

PocketBook 641 Aqua 2

 • Екран: 6 дюймів, E-Ink Carta, 1024*758
 • Підтримка форматів: TXT, DOC, PDF, fb2, ePub, DjVu, RTF, TCR, MOBI, HTML, CHM, ZIP
 • Пам'ять: 8 ГБ
 • Батарея: 1500 маг

Ціна: 11 000 рублів

PocketBook пропонує різні моделі електронних книг на будь-який смак і гаманець, можливо тому для російських користувачів часто слово «покетбук» є синонімом поняття «електронна книга». PocketBook 641 Aqua 2 – це модель 2017 року, яка не тільки актуальна сьогодні, але і має круті можливості. Головне достоїнство пристрою – непроникність за стандартом IP57. Виробник обіцяє, що занурення в морську воду, ванну, обливання чаєм або газованою водою і навіть закопування девайса в мокрий пісок йому не зашкодять.

В іншому модель теж радує – велика кількість підтримуваних форматів, місяць автономної роботи, підсвічування, зручне управління сенсором і кнопками, вихід в інтернет, підтримка сервісів для скачування книг і синхронізації, функція перекладу – досить лише виділити невідоме слово.

Переваги:

 • Ергономіка.
 • Повна водонепроникність.
 • Якісний екран.
 • Широкий функціонал.
 • Великий запас пам'яті.

Недоліки:

 • Задня кришка часто облазить.

ONYX BOOX Livingstone

 • Екран: 6 дюймів, E-Ink Carta, 1448*1072
 • Підтримка форматів: TXT, DOC, fb2, ePub, DjVu, RTF, HTML, CHM, ZIP
 • Пам'ять: 8 ГБ
 • Батарея: 3000 мАч

Ціна: 13 500 рублів

ONYX BOOX Livingstone – це досить дорогий пристрій з приємними можливостями. Тут встановлено відмінний екран з двокольорового підсвічуванням, автоповоротом і чуйним сенсором. Модель має Wi-Fi, що спрощує процес оновлення і скачування книг. Крім того, книга досить ергономічна, а в комплекті поставки у неї є якісний чохол. Варто зазначити, що ця читалка з Android і це той випадок, коли система сильно впливає на автономність – при досить ємною батареї, багато відзначають її швидкий розряд. Втім, відгуки рекомендують після покупки «поворожити» над пристроєм. Оновлення ПЗ і ряд налаштувань дозволяють знизити витрату і «розтягнути» батарею на пару тижнів.

Переваги:

 • Відмінний екран.
 • Холодая і тепла підсвічування.
 • В комплектацію включений чохол.
 • Багато пам'яті.
 • Швидка робота по Wi-Fi.

Недоліки:

 • Слабо тримає заряд.
 • Для комфортної роботи потрібно добряче покопатися в налаштуваннях.

PocketBook X

 • Екран: 10,3 дюйма, E-Ink Carta Mobius, 1872*1404
 • Підтримка форматів: TXT, DOC, PDF, fb2, ePub, DjVu, RTF, ACSM, CBR, CBZ, DOCX, EPUB(DRM), FB2.ZIP, HTM, MOBI, PDF (DRM), PRC, HTML, CHM
 • Пам'ять: 32 ГБ
 • Батарея: 2000 мАч

Ціна: від 30 000 рублів

Сама просунута модель від компанії PocketBook пропонує великий дисплей з високим дозволом, регульованою температурою підсвічування і пластиковою підкладкою екрану (це робить його міцніше). Матриця трохи втоплена в корпус, що є додатковим захистом при падінні. Сам корпус виконаний зі сплаву магнію і алюмінію, спинка має рифлену поверхню для поліпшення ергономіка. Для зарядки використовується Type-C, а в комплекті є перехідник на 3,5, але навушники можна підключити і по Bluetooth. Це необхідно для того, щоб слухати аудіокниги або музику – модель має підтримку відповідних форматів.

Стандартний функціонал доповнено фірмовими сервісами по синхронізації файлів і прогресу читання, можливістю додати магазини для покупки електронних книг, перекладачем, браузером, блокнотом з можливістю малювання та іграми. При всьому вищепереліченому приємно радує автономність – місяць з підсвічуванням і близько півтора без неї.

Переваги:

 • Відмінний екран.
 • Металевий корпус.
 • Настроюється підсвічування.
 • Тривала автономність.
 • Велика кількість підтримуваних форматів.
 • Можливість слухати аудіо.
 • Багато додаткових функцій.

Недоліки:

 • Висока ціна.
 • Кнопки управління розташовані для деяких незручно.
 • Важко придбати зручний чохол.

Коментувати